С концерт на групата D2, която тази година отбеляза 25-годишнината си, и с изпълненията на „Апогей“ на централния площад на Свищов премина първата вечер на септемврийските празници "Свищовски лозници".
Форум, посветен на градската ревитализация, с участието на експерти от Варшава и Лодз, ще се състои на 21 септември във Варна, съобщиха организаторите от сдружение „Пространствата на Варна”.
Събитието е част от проекта „Форум за Варна - добрите примери”, в който организацията кани архитекти от чужбина да споделят своя опит в обживяването на градската среда и старинните сгради. Тази събота ще гостуват Зузана Мелчарек, Моника Коморовска, Патриция Войташчик и Мачей Гил, които работят в институции и в свободния сектор във Варшава и Лодз.
Срещата под наслов „Градска ревитализация - примери от Полша” е част от Европейската седмица на мобилността. Гостите ще представят своя опит пред Градската художествена галерия във Варна в късния следобед.
Терминът „градска ревитализация” се ползва в западноевропейск
Над 3000 души аплодират неистово, като на поп концерт, рапсодия номер 3, написана от българския композитор Ангел Котев. Това се случва неотдавна на летен фестивал, на брега на езерото Шатокуа, организиран от едноименната институция.
Творбата е представена от Chautauqua Symphony Orchestra и маестро Росен Миланов, който е артистичен директор на оркестъра. „Той е един изключителен диригент от новото поколение, който разнася славата на нашата диригентска школа по света. Той е главен диригент на няколко симфонични оркестъра в Америка и на няколко в Европа“, казва Ангел Котев.
Посочва, че оркестърът под ръководството на Росен Миланов е изпълнил творбата му по един изключителен начин: „По един негов типичен начин, изразявайки своето отношение към съдържаниет
След първото гостуване на Софийската филхармония и Националният филхармоничен хор на музикалния фестивал в Любляна, нашите музиканти са получи покана за нов гастрол през 2026 г., съобщават от филхармонията.
Покана е дошла от директорът на фестивала Дарко Бърлек.
„С огромен успех Софийската филхармония и Националният филхармоничен хор дебютираха на 72-рото издание на престижния музикален фестивал в Любляна, в четвъртък вечер. Публиката на словенската столица аплодира бурно българските музиканти, водени от маестро Найден Тодоров. Двучасовата програма включваше музиката на Джон Уилямс от емблематични филми като „Междузвездни войни”, „Хари Потър”, „Сам вкъщи”, „Индиана Джоунс” и други“, разказват от филхармонията.
„Драматургическата
Регионалният исторически музей в Разград ще представи в специална изложба „Повелителката на глината“ творчеството на известната керамичка Ели Неделчева, съобщиха от културната институция. Изложбата е подредена в Етнографския музей и ще бъде открита на 20 септември, петък.
От музеят разказаха, че Ели Неделчева е родена в Разград. Тя се учи на занаят от известния майстор на бусинска керамика Петър Гигов и това формира у нея отношение към традицията, която става отправна точка в индивидуалните й търсения.
През 1993 г. в родния Разград тя открива собствено ателие, а година по-късно получава Майсторско свидетелство за керамик. Формите, които създава на грънчарското колело и след това дълго и търпеливо рисува, са уникални. За разлика от 99% от керамиците, които ползват готова глина от производител, Ели сама намира материала за своите творби и после ма
Силвия и Теди Кацарови ще са част от 22-рото издание на международния конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Сребърна Янтра“ във Велико Търново, съобщи на пресконференция директорът, създател и продуцент на музикалния форум Румяна Начева.
Събитието ще се проведе от 27 до 29 септември, като основната програма ще е в Голяма зала на Музикално-драматичен театър „Константин Кисимов“ с вход свободен.
Силвия Кацарова ще е почетен председател на журито на конкурса, а Теди – един от членовете на комисията, посочи Начева.
Председател ще е преподавателят в Катедра „Музика“ на Великотърновския университет проф. Сребра Михалева. Останалите, които ще оценяват участниците са: продуцентът Роко Палацо (Италия), вокалният педагог проф. д-р Родика Рошиору (Молдова), младата поп и джаз изпълнителка Доминик Симионеску (Румъния), ф
Публиката се забавлява с изпълненията на музикантите от D2 Димитър Кърнев (китара), Александър Обретенов (бас китара), Васил Вутев (ударни) и Радостин Василев (вокали). Те изпълниха едни от най-обичаните песни в българската музика като „Ледено момиче”, „100 години“, „Две следи“, „Аз те искам“ и получиха бурни овации. Бандата благодари за топлото посрещане на свищовската публика.
Свищовските музиканти от група „Апогей“ изпълниха песни от своя самостоятелен албум и представиха новата си песен за първи път. Изпълненията им бяха аплодирани от събралата се публика.
"Свищовски лозници" започнаха на 26 септември с ретроспективна изложба. Септемврийските празници в Свищов тази година продължават до 29 септември. Общината организира програма с различни концерти, конкурси и изложби.
Стефан Качаков подрежда в изложба картини, които показват красотата на българската природа. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и ще бъде разположена в галерия „Стойчев“ от 19 септември до 5 октомври, съобщават организаторите.
„Тази изключителна колекция представя интензивното изразително майсторство на Качаков, чийто акварели са изпълнени с уникален нюанс на спокойствие и размисъл. Темата на изложбата „Тишина“ разглежда вътрешния мир и търсене на равновесие чрез деликатните и ефимерни техники на акварелната живопис“, разказват от екипа.
Стефан Качаков е роден на 10 февруари 1958 година в Ямбол. Завършил е художествената гимназия в Казанлък. Висшето си образование придобива във ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий” – специалност „Изобразително изкуство – графика и
„Бебе на борда“ от Кристофър Дюранг ще има премиера в Народния театър „Иван Вазов“ на 13 и 14 септември, съобщават от трупата.
По думите им това е съвременна пиеса – комедия с елементи на „черен хумор“.
Действието се развива на ръба на абсурда, при сблъсъка на младите герои с реалността, за която те са абсолютно неподготвени. Съвсем сами и безпомощни с новороденото си бебе, те чувстват, че любовта им е под заплаха.
Импровизацията, свойствена на Дюранг – и като писател, и като актьор, е заложена в пиесата, която тръгва от познати житейски ситуации и стереотипни представи, за да ги разруши или надгради по непредсказуем начин, разказват от екипа.
Постановката на режисьора Василена Радева се движи между реално и нереално, истинско и сънуванo, фарс и сати
Михаела Филева ще подгрява публиката преди концерта на Ед Шийрън в София, съобщават организаторите от Fest Team.
„Събитието се случва в точния етап от развитието на кариерата на Михаела – само няколко месеца след като изпълнителката записа албума си „96“, създаден от мултинационален авторски екип. Михаела Филева е любима и разпознаваема със своя магнетичен глас и впечатляващи сценични изпълнения“, коментират от Fest Team.
„Изключително съм развълнувана да бъда част от това невероятно събитие. Ед Шийрън е истински майстор в разказването на истории чрез музика и един от най-успешните и обичани артисти в световната музикална индустрия. Да споделя сцената с него е едновременно чест и сбъдната мечта. Нямам търпение да открия тази незабравима вечер в София“
Няколко концерта ще предложи на почитателите на музиката поредното издание на форума Varna jazz days през този месец, съобщи организаторът Нейко Бодуров.
Откриването на 9 ноември на сцената на Народно читалище „Отец Паисий“ ще направи певицата Ейми Гадиага със своя квартет. Освен вокалист, 26-годишната французойка е басист и композитор, представител на течението „Жените в джаза“. Завършила е консерваторията за музика и танц „Тринити Лабанс“ в Лондон и е чест гост на престижните британски фестивали и клубове. Тя е сред избраните в програмата на The Montreux jazz artist foundation, която подкрепя нови артисти. Гадиага гостува за първи път в България.
Същата вечер ще прозвучат и композиции на барабаниста Васил Вутев, познат от групата D2. Неговият нов соло албум Holding your hand, съчетаващ електро фънк, хип-хоп, джаз и хау
„Театър без граници“ ще представи постановката „Женско царство“ в две населени места от област Търговище.
Срещата с актьорите от международния театрален проект ще е с публиката на поповския квартал „Невски“ (13 ноември) и с тази от търговищкото село Буховци (15 ноември), съобщи кметът на селото Мариян Цанков.
Поканата към трупата идва на база дългогодишно приятелство между кмета и ръководителя й. Цанков добави, че интересът на местните хора към постановката е много голям, защото повече от 30 години театрална трупа тук не е идвала. А читалищният салон е с възможности да посрещне около 200 зрители. Съдействие по домакинството оказва и секретарят на Народно читалище „Развитие – 1906“ в Буховци Здравка Бонева.
Проектът „Театър без граници“ е създаден по инициатива на асоциация „Малка България в